FANDOM


Stanford Filbrick "Ford" Pines (urodzony 15 czerwca 1952 roku w Glass Shard Beach w stanie New Jersey), znany także jako Autor Dzienników, jest badaczem zjawisk paranormalnych, który przyjechał do Wodogrzmotów Małych, żeby zbadać duże skupienie aktywności paranormalnej w miasteczku. Po latach spisywania informacji zdobytych podczas badań został wciągnięty do innego wymiaru. Dzienniki były jedynym dowodem jego istnienia.

Tożsamość Forda była główną tajemnicą "Wodogrzmotów Małych" aż do połowy drugiego sezonu, kiedy ujawniono, że jest on zaginionym bratem bliźniakiem Stanka Pines'a, który po bójce z bratem wpadł do Międzywymiarowego Portalu.

Historia Edytuj

Stanford urodził się w małym nadmorskim miasteczku nazywającym się Glass Shard Beach w stanie New Jersey 15 czerwca 1952 roku, 15 minut przed swoim bratem bliźniakiem, Stanley'em. Był wychowywany w judaizmie. Dorastał tam ze swoim ojcem, który prowadził lombard, matką, która była wróżbitką i ze Stankiem. Ford urodził się z rzadkim defektem nazywającym się polidaktylia, objawiającym się posiadaniem 1 dodatkowego palca u obu rąk. Od dziecka fascynowały go zjawiska nadprzyrodzone oraz science-fiction. Pomimo różnic w charakterze, Ford i Stan byli najlepszymi przyjaciółmi. Spędzali całe dnie na plaży, która znajdowała się niedaleko ich domu. Niestety, w dzieciństwie często byli gnębieni przez rówieśników. To spowodowało, że ojciec zapisał ich na lekcje boksu.

W latach młodzieńczych naukowe osiągnięcia Forda pogłębiły kontrast między nim, a jego bratem, który nie interesował się szkołą. Nadal pozostawali blisko, wspólnie pracując nad statkiem (nazwanym przez nich "Stanowar"), żeby spełnić dziecięce marzenie o opłynięciu nim całego świata. Kiedy Ford był w liceum, został wezwany do gabinetu dyrektora. Tam powiedziano mu, że jest geniuszem i dzięki swojemu projektowi naukowemu, perpetuum machine, ma szansę dostać się na prestiżową uczelnię West Coast Tech. Stanek, który słyszał całą rozmowę, w gniewie niechcący uszkodził projekt brata. Kiedy następnego dnia rekruterzy z uniwersytetu zobaczyli niedziałającą machinę, Ford stracił szansę dostania się tam na studia. Ford odkrył ślady obecności Stanka i pomyślał, że brat celowo zniszczył jego projekt, aby nie wyjechał z rodzinnego miasteczka i nie zostawił go samego. Nie powstrzymuje ojca przed wyrzuceniem Stanka z domu.

Ford dostał się do Backupsmore University, stojącego nisko w rankingach. Postanowił pracować bardzo ciężko i zdobył doktorat 3 lata wcześniej. Wtedy też zaprzyjaźnił się z Fiddlefordem McGucketem. Po uznanej w całym kraju pracy badawczej, Stanford otrzymał duży grant naukowy. Postanowił skupić się na badaniu anomalii. Wybrał Wodogrzmoty Małe, wierząc, że jest tam duże skupienie zjawisk nadprzyrodzonych.

Pieniądze z grantu postanowił przeznaczyć na wybudowanie prywatnego laboratorium w lesie. Wszystkie swoje odkrycia zapisywał w Dziennikach. Potem postanowił zbudować jeszcze bunkier, w którym trzymał bardziej niebezpieczne okazy. Ford używał swojego talentu i nowo zdobytej wiedzy do tworzenia niezwykłych wynalazków.

W 1981 roku, 6 lat po przybyciu do Wodogrzmotów, Ford miał encyklopedyczną wiedzę na temat miasteczka i jego osobliwości i był w trakcie pisania trzeciego dziennika. Trafił jednak na przeszkodę i nie mógł wyjaśnić skąd w ogóle wzięło się tutaj tyle anomalii. Podczas poszukiwań trafił na jaskinię z tajemniczymi hieroglifami, przedstawiającymi istotę z nieograniczoną wiedzą. Pomimo ostrzeżeń, Ford wymówił inwokację i przyzwał trójkątną postać, która przedstawiła się jako Bill Cyferka. Bill zaoferował mu współpracę, twierdząc, że jest muzą i co 100 lat wybiera geniusza do inspirowania. Ford zgodził się na udostępnienie Billowi swojego ciała i umysłu, w zamian za jego wiedzę.

Dzięki Cyferce, Stanford zdobył wiedzę o równoległych wymiarach pełnych nadprzyrodzonych rzeczy, które przeniknęły do tego świata, co spowodowało dziwność Wodogrzmotów Małych. Z pomocą Billa, Ford stworzył plany Międzywymiarowego Portalu, który zaczął budować pod swoim domem. O pomoc przy pracy poprosił swojego dawnego kolegę, McGucketa. Z upływem czasu podziw Forda wobec Billa przerodził się w oddawanie mu czci. Zaczął kolekcjonować trójkątne przedmioty, umieszczać trójkątne elementy w architekturze domu, a nawet przekształcił swoją pracownie w miejsce kultu.

McGucket zaczął być podejrzliwy wobec urządzenia i tajemniczego wspólnika Forda (Stanford nigdy nie ujawnił mu tożsamości Billa). Kiedy podczas pierwszej próby portalu, Fiddleford przypadkowo przeszedł przez niego i przyniósł ostrzeżenie o "bestii z jednym okiem", Ford także zaczął być podejrzliwy. McGucket zrezygnował z pracy przy projekcie, a Ford postanowił skonfrontować się z Billem. Ten przyznał, że jego prawdziwym celem jest złączenie tego wymiaru z Wymiarem Koszmarów. Ford postanowił dezaktywować urządzenie i stworzył maszynę do kodowania myśli, aby Bill nie mógł siać spustoszenia w jego umyśle. Stał się bardzo paranoiczny i, obawiając się katastrofy, zaczął pisać dzienniki za pomocą niewidzialnego atramentu.

Obawiając się powrotu Billa, Ford zdecydował się porzucić badania i ukryć swoje dzienniki, aby plany portalu nie wpadły w niepowołane ręce. Ukrył drugi i trzeci dziennik w okolicach miasteczka, a bunkier wyposażył na wypadek apokalipsy. Potem postanowił wezwać na pomoc dawno niewidzianego brata.

Po przybyciu Stanka, ford krótko wytłumaczył mu moc portalu, powierzył pierwszy dziennik i kazał zabrać go jak najdalej stąd. Stanley zły na to, że został zaproszony tylko po to, żeby znowu zostać odesłanym, chciał spalić dziennik. Ford próbując ochronić wyniki sowich badań wdał się w bójkę z bratem. Kiedy walka zbliżyła się do aktywnego portalu, Stanek wepchnął dziennik w ręce brata, przypadkowo wypychając go w zasięg urządzenia. Ford zdążył jeszcze krzyknąć do brata i rzucić dziennik w jego stronę, zanim został wciągnięty do innego wymiaru.

W „Turystycznej pułapce” bratanek Forda, Dipper, przypadkowo znajduje trzeci dziennik.

W odcinku „Nad ręką Mabel” zostaje ujawnione, że Gideon ma w posiadaniu drugi dziennik.

W „Świni podróżnika w czasie” młody Ford wychyla się z Tajemniczej chaty chwilę po tym, jak przebiegają obok niej Dipper i Mabel skaczący w czasie.

W „Sennej ucieczce”, kiedy Gideon wzywa Billa Cyferkę, przez chwilę na ciele Billa widać Stanforda. Można go zobaczyć także we wspomnieniach Stanka, siedzącego w tle z książką zasłaniającą jego twarz.

W odcinku „Dywan”, Soos odkrywa dawny pokój Forda, który stał nienaruszony przez 30 lat.

W odcinku „W bunkrze”, po okryciu zapisków wykonanych niewidzialnym atramentem, Dipper i jego przyjaciele odwiedzają bunkier Forda w poszukiwaniu śladów. Tam spotykają mężczyznę podającego się z autora dzienników. Potem okazuje się, że jest to jeden z jego eksperymentów- Kształtomistrz. Znajdują także prototypowy laptop z etykietą „Własność F”.

W „Stowarzyszeniu Ślepego Oka”, po odkryciu, że laptop został wykonany przez Fiddleforda McGucketa, Dipper jest przekonany, że to właśnie on jest autorem dzienników. Po odzyskaniu wspomnień McGucketa okazuje się, że był on asystentem „przyjezdnego badacza, który zapisywał swoje odkrycia w dziennikach”.

W odcinku „Nie tak jak się wydaje”, wychodzi na jaw, że Stan usiłuje uruchomić „machinę zagłady”. Bliźniaki trafiają na artykuł o śmierci Stana Pinesa i zaczynają podejrzewać wuja. Po uruchomieniu portalu wychodzi z niego zakapturzona, sześciopalczasta postać. Stan przedstawia ją jako autora dzienników, a swojego brata.

W „Opowieści o dwóch Stanach” Ford nie jest zadowolony z uruchomienia portalu i zamiast podziękować mu, uderza go. Wydaje się być szczęśliwy z poznania Dippera i Mabel, ale ma za złe Stankowi, że ten ukradł jego tożsamość. Ford i Stan opowiadają reszcie historię ich życia. Po skończeniu opowieści, agenci rządowi odkrywają przejście ukryte za automatem z napojami. Obawiając się odkrycia portalu, Ford używa pistoletu wymazującego pamięć, dostosowując go do częstotliwości odbiorników agentów. To powoduje, że agenci zapominają o całej misji i dają się przekonać, żeby oddali cały zapis informacji i odjechali. Kiedy starsi bliźniacy zostają na osobności, Ford mówi bratu, że może zostać w chacie do końca lata, ale potem ma ją zamknąć i oddać mu jego imię. W zamian zgadza się trzymać się z daleka od Dippera i Mabel.

W odcinku „Lochy, lochy i więcej lochów” Ford i Dipper grają razem w tytułową grę. Po przypadkowym użyciu nieskończono-ściennej kostki i uwolnieniu maga Prawdopodobora, zostają przez niego schwytani i zabrani do lasu. Kiedy pozostali przybywają im na ratunek, mag skurcza ich, zamieniając ich w żywe figurki do gry w „Lochy, lochy i więcej lochów”. Pod dowództwem Stana i Mabel, udaje im się pokonać potwory Prawdopodobora i powrócić do normalnych rozmiarów. Później w piwnicy Ford ujawnia Dipperowi, że rozmontował portal i zabezpieczył międzywymiarowe rozszczepienie, które powstało przy jego użyciu.

W „Stankowym kandydacie”, Ford wymienia żarówkę na jeden z jego wynalazków, który będzie świecić przez ponad tysiąc lat. Później daje Dipperowi krawat do kontrolowania umysłu, który ma pomóc Stankowi wygrać wybory na burmistrza.

W odcinku „Mabel i zaczarowane królestwo jednorożców” Bill Cyferka nawiedza sen Forda. Mówi mu, że wie o zniszczeniu portalu i istnieniu wyrwy w wymiarze. Następnego dnia Ford zwołuje naradę rodzinną, na której dowiaduje się, że Bill już wcześniej mierzył się z bliźniakami (nawiedził umysł Stanka i opętał Dippera). Postanawia zabezpieczyć chatę przed Billem i wysyła Mabel po włosy jednorożca. Zabiera Dippera do swojej pracowni i pokazuje mu maszynę do kodowania myśli, którą kiedyś stworzył. Kiedy maszyna koduje myśli Dippera, Ford zasypia. Budzi się, kiedy Dipper zakłada maszynę na jego głowę, aby odczytać jego myśli. Postanawia opowiedzieć mu o pakcie, który zawarł dawniej z Billem i jak odkrył jego prawdziwe zamiary. Potem razem nakładają na chatę magiczną tarczę chroniącą ją przed Billem.

Wygląd Edytuj

Stanford Pines jest białym mężczyzną w podeszłym wieku ma on lekko siwe, dawniej ciemno brązowe, włosy z białymi liniami po bokach (które są wpływem medalionu Gideona). Oprócz tego jego włosy są postawione bardziej do góry w przeciwieństwie do Stana, ma również długie bokobrody. Ford jest podobny do Stana ponieważ są oni identycznymi braćmi bliźniakami jedna grze istnieją niektóre rzeczy które ich różnią takie jak: -Ford ma sześć palców na obu dłoniach a Stan nie -ma on okulary bardziej zaokrąglone a Stan ma kwadratowe okulary -ma on dołeczek na podbródku a Stan nie Po wyjściu z portalu ma on na sobie futurystyczny płaszcz z wieloma kieszonkami na zewnątrz i w wewnątrz czarny sweter oraz duże ubłocone buty, później natomiast nosi czerwony sweter podobny do tego Carla Segana oraz brązowy płaszcz z czarnymi łatami na łokciach , nosi również czarne spodnie i czarną koszulkę a pod koszulką ma tatuaże z plemiona z jednego z wymiarów w którym przebywał ( ford wstydzi się ich dlatego nosi sweter) . ma również pas pisarski gdzie trzyma pióra do pisania.

Ciekawostki Edytuj

  • Sześciopalcowe dłonie Forda są rezultatem polidaktylii po osiowej, czyli stanu, w którym dana osoba ma dodatkowy palec na jednej lub obu dłoniach.
  • Alex Hirsch również żartował, że ma on również sześć palców u każdej stopy.
  • Alex Hirsch wielokrotnie żartował na temat tożsamości autora:
  • na początku udał Wyciek z fałszywego konta obrazu młodszego Starego McGucketa posiadającego 6 palców piszącego w dzienniku.
  • Poprzez swoje konto Reddit AMA i Twitter stwierdził, że Autorem jest Geordi La Forge ze Star Trek: The Next Generation.
  • Ford jest starszy o 15 minut od Stana i dzięki temu czuje się naturalnie lepszy.
  • Białe Linie po bokach włosów Forda są spowodowane używaniem zielonego medalionu który wpływa na dusze posiadacza oraz wybiela kolor włosów posiadacza.
  • Kiedy Bill mógł wchodzić w ciało Forda , Ford napisał w dzienniku że jego prawe oko zaczęło go boleć do momentu nawet krwawiło , było to najprawdopodobniej spowodowane tym że kiedy bill był w jego ciele używał jednego oka
  • Ma 12 tytułów doktorskich
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.