Wodogrzmoty Małe Wiki
Advertisement

Stanford Filbrick "Ford" Pines (urodzony 15 czerwca 1952 roku w Glass Shard Beach w stanie New Jersey), znany także jako Autor Dzienników, jest badaczem zjawisk paranormalnych, który przyjechał do Wodogrzmotów Małych, żeby zbadać duże skupienie aktywności paranormalnej w miasteczku. Po latach spisywania informacji zdobytych podczas badań został wciągnięty do innego wymiaru. Dzienniki były jedynym dowodem jego istnienia.

Tożsamość Forda była główną tajemnicą "Wodogrzmotów Małych" aż do połowy drugiego sezonu, kiedy ujawniono, że jest on zaginionym bratem bliźniakiem Stanka Pines'a, który po bójce z bratem wpadł do Międzywymiarowego Portalu.

Historia[]

Stanford urodził się w małym nadmorskim miasteczku nazywającym się Glass Shard Beach w stanie New Jersey 15 czerwca 1952 roku, 15 minut przed swoim bratem bliźniakiem, Stanley'em. Był wychowywany w judaizmie. Dorastał tam ze swoim ojcem, który prowadził lombard, matką, która była wróżbitką i ze Stankiem. Ford urodził się z rzadkim defektem nazywającym się polidaktylia, objawiającym się posiadaniem 1 dodatkowego palca u obu rąk. Od dziecka fascynowały go zjawiska nadprzyrodzone oraz science-fiction. Pomimo różnic w charakterze, Ford i Stan byli najlepszymi przyjaciółmi. Spędzali całe dnie na plaży, która znajdowała się niedaleko ich domu. Niestety, w dzieciństwie często byli gnębieni przez rówieśników. To spowodowało, że ojciec zapisał ich na lekcje boksu.

W latach młodzieńczych naukowe osiągnięcia Forda pogłębiły kontrast między nim, a jego bratem, który nie interesował się szkołą. Nadal pozostawali blisko, wspólnie pracując nad statkiem (nazwanym przez nich "Stanowar"), żeby spełnić dziecięce marzenie o opłynięciu nim całego świata. Kiedy Ford był w liceum, został wezwany do gabinetu dyrektora. Tam powiedziano mu, że jest geniuszem i dzięki swojemu projektowi naukowemu, perpetuum machine, ma szansę dostać się na prestiżową uczelnię West Coast Tech. Stanek, który słyszał całą rozmowę, w gniewie niechcący uszkodził projekt brata. Kiedy następnego dnia rekruterzy z uniwersytetu zobaczyli niedziałającą machinę, Ford stracił szansę dostania się tam na studia. Ford odkrył ślady obecności Stanka i pomyślał, że brat celowo zniszczył jego projekt, aby nie wyjechał z rodzinnego miasteczka i nie zostawił go samego. Nie powstrzymuje ojca przed wyrzuceniem Stanka z domu.

Ford dostał się do Backupsmore University, stojącego nisko w rankingach. Postanowił pracować bardzo ciężko i zdobył doktorat 3 lata wcześniej. Wtedy też zaprzyjaźnił się z Fiddlefordem McGucketem. Po uznanej w całym kraju pracy badawczej, Stanford otrzymał duży grant naukowy. Postanowił skupić się na badaniu anomalii. Wybrał Wodogrzmoty Małe, wierząc, że jest tam duże skupienie zjawisk nadprzyrodzonych.

Pieniądze z grantu postanowił przeznaczyć na wybudowanie prywatnego laboratorium w lesie. Wszystkie swoje odkrycia zapisywał w Dziennikach. Potem postanowił zbudować jeszcze bunkier, w którym trzymał bardziej niebezpieczne okazy. Ford używał swojego talentu i nowo zdobytej wiedzy do tworzenia niezwykłych wynalazków.

W 1981 roku, 6 lat po przybyciu do Wodogrzmotów, Ford miał encyklopedyczną wiedzę na temat miasteczka i jego osobliwości i był w trakcie pisania trzeciego dziennika. Trafił jednak na przeszkodę i nie mógł wyjaśnić skąd w ogóle wzięło się tutaj tyle anomalii. Podczas poszukiwań trafił na jaskinię z tajemniczymi hieroglifami, przedstawiającymi istotę z nieograniczoną wiedzą. Pomimo ostrzeżeń, Ford wymówił inwokację i przyzwał trójkątną postać, która przedstawiła się jako Bill Cyferka. Bill zaoferował mu współpracę, twierdząc, że jest muzą i co 100 lat wybiera geniusza do inspirowania. Ford zgodził się na udostępnienie Billowi swojego ciała i umysłu, w zamian za jego wiedzę.

Dzięki Cyferce, Stanford zdobył wiedzę o równoległych wymiarach pełnych nadprzyrodzonych rzeczy, które przeniknęły do tego świata, co spowodowało dziwność Wodogrzmotów Małych. Z pomocą Billa, Ford stworzył plany Międzywymiarowego Portalu, który zaczął budować pod swoim domem. O pomoc przy pracy poprosił swojego dawnego kolegę, McGucketa. Z upływem czasu podziw Forda wobec Billa przerodził się w oddawanie mu czci. Zaczął kolekcjonować trójkątne przedmioty, umieszczać trójkątne elementy w architekturze domu, a nawet przekształcił swoją pracownie w miejsce kultu.

McGucket zaczął być podejrzliwy wobec urządzenia i tajemniczego wspólnika Forda (Stanford nigdy nie ujawnił mu tożsamości Billa). Kiedy podczas pierwszej próby portalu, Fiddleford przypadkowo przeszedł przez niego i przyniósł ostrzeżenie o "bestii z jednym okiem", Ford także zaczął być podejrzliwy. McGucket zrezygnował z pracy przy projekcie, a Ford postanowił skonfrontować się z Billem. Ten przyznał, że jego prawdziwym celem jest złączenie tego wymiaru z Wymiarem Koszmarów. Ford postanowił dezaktywować urządzenie i stworzył maszynę do kodowania myśli, aby Bill nie mógł siać spustoszenia w jego umyśle. Stał się bardzo paranoiczny i, obawiając się katastrofy, zaczął pisać dzienniki za pomocą niewidzialnego atramentu.

Obawiając się powrotu Billa, Ford zdecydował się porzucić badania i ukryć swoje dzienniki, aby plany portalu nie wpadły w niepowołane ręce. Ukrył drugi i trzeci dziennik w okolicach miasteczka, a bunkier wyposażył na wypadek apokalipsy. Potem postanowił wezwać na pomoc dawno niewidzianego brata.

Po przybyciu Stanka, ford krótko wytłumaczył mu moc portalu, powierzył pierwszy dziennik i kazał zabrać go jak najdalej stąd. Stanley zły na to, że został zaproszony tylko po to, żeby znowu zostać odesłanym, chciał spalić dziennik. Ford próbując ochronić wyniki sowich badań wdał się w bójkę z bratem. Kiedy walka zbliżyła się do aktywnego portalu, Stanek wepchnął dziennik w ręce brata, przypadkowo wypychając go w zasięg urządzenia. Ford zdążył jeszcze krzyknąć do brata i rzucić dziennik w jego stronę, zanim został wciągnięty do innego wymiaru.

W „Turystycznej pułapce” bratanek Forda, Dipper, przypadkowo znajduje trzeci dziennik.

W odcinku „Nad ręką Mabel” zostaje ujawnione, że Gideon ma w posiadaniu drugi dziennik.

W „Świni podróżnika w czasie” młody Ford wychyla się z Tajemniczej chaty chwilę po tym, jak przebiegają obok niej Dipper i Mabel skaczący w czasie.

W „Sennej ucieczce”, kiedy Gideon wzywa Billa Cyferkę, przez chwilę na ciele Billa widać Stanforda. Można go zobaczyć także we wspomnieniach Stanka, siedzącego w tle z książką zasłaniającą jego twarz.

W odcinku „Dywan”, Soos odkrywa dawny pokój Forda, który stał nienaruszony przez 30 lat.

W odcinku „W bunkrze”, po okryciu zapisków wykonanych niewidzialnym atramentem, Dipper i jego przyjaciele odwiedzają bunkier Forda w poszukiwaniu śladów. Tam spotykają mężczyznę podającego się z autora dzienników. Potem okazuje się, że jest to jeden z jego eksperymentów- Kształtomistrz. Znajdują także prototypowy laptop z etykietą „Własność F”.

W „Stowarzyszeniu Ślepego Oka”, po odkryciu, że laptop został wykonany przez Fiddleforda McGucketa, Dipper jest przekonany, że to właśnie on jest autorem dzienników. Po odzyskaniu wspomnień McGucketa okazuje się, że był on asystentem „przyjezdnego badacza, który zapisywał swoje odkrycia w dziennikach”.

W odcinku „Nie tak jak się wydaje”, wychodzi na jaw, że Stan usiłuje uruchomić „machinę zagłady”. Bliźniaki trafiają na artykuł o śmierci Stana Pinesa i zaczynają podejrzewać wuja. Po uruchomieniu portalu wychodzi z niego zakapturzona, sześciopalczasta postać. Stan przedstawia ją jako autora dzienników, a swojego brata.

W „Opowieści o dwóch Stanach” Ford nie jest zadowolony z uruchomienia portalu i zamiast podziękować mu, uderza go. Wydaje się być szczęśliwy z poznania Dippera i Mabel, ale ma za złe Stankowi, że ten ukradł jego tożsamość. Ford i Stan opowiadają reszcie historię ich życia. Po skończeniu opowieści, agenci rządowi odkrywają przejście ukryte za automatem z napojami. Obawiając się odkrycia portalu, Ford używa pistoletu wymazującego pamięć, dostosowując go do częstotliwości odbiorników agentów. To powoduje, że agenci zapominają o całej misji i dają się przekonać, żeby oddali cały zapis informacji i odjechali. Kiedy starsi bliźniacy zostają na osobności, Ford mówi bratu, że może zostać w chacie do końca lata, ale potem ma ją zamknąć i oddać mu jego imię. W zamian zgadza się trzymać się z daleka od Dippera i Mabel.

W odcinku „Lochy, lochy i więcej lochów” Ford i Dipper grają razem w tytułową grę. Po przypadkowym użyciu nieskończono-ściennej kostki i uwolnieniu maga Prawdopodobora, zostają przez niego schwytani i zabrani do lasu. Kiedy pozostali przybywają im na ratunek, mag skurcza ich, zamieniając ich w żywe figurki do gry w „Lochy, lochy i więcej lochów”. Pod dowództwem Stana i Mabel, udaje im się pokonać potwory Prawdopodobora i powrócić do normalnych rozmiarów. Później w piwnicy Ford ujawnia Dipperowi, że rozmontował portal i zabezpieczył międzywymiarowe rozszczepienie, które powstało przy jego użyciu.

W „Stankowym kandydacie”, Ford wymienia żarówkę na jeden z jego wynalazków, który będzie świecić przez ponad tysiąc lat. Później daje Dipperowi krawat do kontrolowania umysłu, który ma pomóc Stankowi wygrać wybory na burmistrza.

W odcinku „Mabel i zaczarowane królestwo jednorożców” Bill Cyferka nawiedza sen Forda. Mówi mu, że wie o zniszczeniu portalu i istnieniu wyrwy w wymiarze. Następnego dnia Ford zwołuje naradę rodzinną, na której dowiaduje się, że Bill już wcześniej mierzył się z bliźniakami (nawiedził umysł Stanka i opętał Dippera). Postanawia zabezpieczyć chatę przed Billem i wysyła Mabel po włosy jednorożca. Zabiera Dippera do swojej pracowni i pokazuje mu maszynę do kodowania myśli, którą kiedyś stworzył. Kiedy maszyna koduje myśli Dippera, Ford zasypia. Budzi się, kiedy Dipper zakłada maszynę na jego głowę, aby odczytać jego myśli. Postanawia opowiedzieć mu o pakcie, który zawarł dawniej z Billem i jak odkrył jego prawdziwe zamiary. Potem razem nakładają na chatę magiczną tarczę chroniącą ją przed Billem.

Wygląd[]

Stanford Pines jest białym mężczyzną w podeszłym wieku ma on lekko siwe, dawniej ciemno brązowe, włosy z białymi liniami po bokach (które są wpływem medalionu Gideona). Oprócz tego jego włosy są postawione bardziej do góry w przeciwieństwie do Stana, ma również długie bokobrody. Ford jest podobny do Stana ponieważ są oni identycznymi braćmi bliźniakami jedna grze istnieją niektóre rzeczy które ich różnią takie jak: -Ford ma sześć palców na obu dłoniach a Stan nie -ma on okulary bardziej zaokrąglone a Stan ma kwadratowe okulary -ma on dołeczek na podbródku a Stan nie Po wyjściu z portalu ma on na sobie futurystyczny płaszcz z wieloma kieszonkami na zewnątrz i w wewnątrz czarny sweter oraz duże ubłocone buty, później natomiast nosi czerwony sweter podobny do tego Carla Segana oraz brązowy płaszcz z czarnymi łatami na łokciach , nosi również czarne spodnie i czarną koszulkę a pod koszulką ma tatuaże z plemiona z jednego z wymiarów w którym przebywał ( ford wstydzi się ich dlatego nosi sweter) . ma również pas pisarski gdzie trzyma pióra do pisania.

Relacje[]

Bill Cyferka[]

Bill i Ford to wrogowie. Autor początkowo przyjaźnił się z Billem. Demon zdobył jego sympatię grami m.in.szachami, pochlebstwami, wskazówkami i ogromem wiedzy. Początkowo mężczyzna nie był nawet przekonany, czy Bill rzeczywiście istnieje, czy jest to wytwór jego wyobraźni. Ford uważał go za swego partnera naukowego, dzielił się z nim wszystkim, nawet swoim ciałem. W dziennikach zawsze nazywał go "swoją Muzą", aż do momentu, w którym odkrył jego prawdziwe zamiary. Dopiero wypadek McGucketa z portalem odkrył przed nim prawdę odnośnie natury Billa i jego planów. Przestraszony zrywa kontakty z demonem i dezaktywuje portal, jednak demon nie zamierza łatwo się poddać. Nieustannie go nawiedza i doprowadza do paranoi, czym - pośrednio - przyczynia się do jego banicji do innej rzeczywistości. Naukowiec znał jego słabość którą jest koło Billa.

W odcinkach nic niewiadomo o jego pobycie w innym wymiarze, jednak cała podróż jest opisana w replice Dziennika 3. Stanford usiłował zebrać jak największą wiedzę o Billu, a kiedy już miał go w garści - Stanley uruchomił portal i sprowadził brata do domu. Dlatego też Ford spoliczkował Stana po swoim przybyciu.

Dipper Pines[]

Stanford dobrze dogaduje się z chłopakiem. Obaj mają podobne charaktery, upodobania i spojrzenia na świat. Często spędzają razem czas, grają w gry oraz dzielą się tajemnicami. Dipper woli Forda od innych członków rodziny, gdyż ten nigdy się z niego nie wyśmiewa, w przeciwieństwie do innych. Wielu rzeczy nie mówią zarówno Mabel jak i Stankowi. Chłopak podziwia autora i zawsze jest gotowy mu pomóc. Gdy myślał, że mężczyzna to Bill, za wszelką cenę chciał dopilnować życzenia wujka - ochrony szczeliny.

Mabel Pines[]

Ford lubi zwariowaną i zawsze pogodną Mabel, szczególnie ceni sobie jej dziwaczność. Ta jest ciekawa "nowego" krewniaka i pełna pozytywnych odczuć wobec niego. Jednak nie jest to związek tak silny jak między nią a Stankiem, któremu zaufała na tyle, że postawiła na szali losy świata i swoje życie czy Fordem a Dipperem. Oboje mają odmienne spojrzenia na świat i lubią inne rzeczy. Stanford nie ufa jej na tyle, żeby podzielić się z nią swymi sekretami, a kiedy ta wyrusza na wyprawę po włos jednorożca, nie wierzy w jej sukces. Nie troszczy się też o nią, gdy pyta się Dippera, czy ten chce z nim współpracować.

Stanley Pines[]

Ford Pines in Gravity Falls

W dzieciństwie obaj byli najbliższymi sobie osobami, prawdziwymi przyjaciółmi. Prawie cały wolny czas spędzali razem. Stan pomagał mu radzić sobie z nękającymi go łobuzami i odgrywał rolę energicznego siłacza w ich duecie. On znów był tym mądrym i pozwalał bratu od siebie ściągać na egzaminach, dzięki czemu ten, mimo niechętnego stosunku do nauki, bez większego problemu przechodził z klasy do klasy. Dopiero w liceum, kiedy Stanley przypadkiem zniszczył jego projekt naukowy i w efekcie zaprzepaścił szansę dostania się na wymarzony uniwerek, ich relacje - delikatnie rzecz ujmując - oziębiły się. Stan zostaje wyrzucony z domu, a kontakt miedzy bliźniakami urywa się. Po raz kolejny widzą się dopiero dziesięć lat później, kiedy Ford zaprasza go do swego domu, jednak nie poprawia to stosunków między nimi. Rozgoryczony tym, że brat zaprosił go nie po to, żeby się pogodzić, tylko żeby poprosić go o przysługę i odesłać jak najdalej od siebie wszczyna kłótnię, która szybko przeradza się w bójkę. W efekcie dochodzi do wypadku i Stanford na trzydzieści lat ląduje w innej rzeczywistości, skąd wyciąga go dopiero brat, który przez cały ten czas usiłował go ocalić. Jednak nie dochodzi do braterskiego pojednania. W obu Pinesach dawne urazy są nadal żywe i nieustannie się kłócą. Jednak w jakiś sposób zależy im na sobie. Obaj potrafią dogadać się na tyle, żeby wspólnie mieszkać pod jednym dachem, a Stanley wyrusza na pomoc bratu, kiedy tego porywa Probabilitor, chociaż chciał wcześniej popatrzeć, jak wyciągają z niego mózg. W końcu, w odcinku "Weirdmageddon 3", bracia wybaczają sobie i spełniają stare marzenie, wybierając się w podróż dookoła świata łódką którą wspólnie nazywają Stano'war 2.

Ojciec[]

O ile jego ojcu trudno było zaimponować, dokonał tego Ford. Był bardzo dumny z syna, gdy ten dostał szansę na dostanie się do prestiżowego collegu.

Fiddleford McGucke[]

Byli kolegami z uniwerku, Ford swego czasu zaproponował mu współpracę przy budowie drzwi do innego wymiaru. Wydają się wtedy być dobrymi, jeżeli nie przyjaciółmi, to chociaż kolegami. Po nieszczęśliwym wypadku Fiddleforda relacja ta ulega rozpadowi. McGucket odkrywa prawdziwą naturę pomocnika Forda i zrywa z nim kontakt. Koniec końców znajomość z Stanfordem przybiera dla Fiddleforda tragiczny obrót, gdyż przez to, czego doświadczył, wpada w obłęd. Po wielu latach, starzy koledzy wreszcie się spotykają, ale wcale nie kryją do siebie urazy i szybko sobie wybaczają.

Ciekawostki []

 • Sześciopalcowe dłonie Forda są rezultatem polidaktylii po osiowej, czyli stanu, w którym dana osoba ma dodatkowy palec na jednej lub obu dłoniach.
 • Alex Hirsch również żartował, że ma on również sześć palców u każdej stopy.
 • Alex Hirsch wielokrotnie żartował na temat tożsamości autora:
 • na początku udał Wyciek z fałszywego konta obrazu młodszego Starego McGucketa posiadającego 6 palców piszącego w dzienniku.
 • Poprzez swoje konto Reddit AMA i Twitter stwierdził, że Autorem jest Geordi La Forge ze Star Trek: The Next Generation.
 • Ford jest starszy o 15 minut od Stana i dzięki temu czuje się naturalnie lepszy.
 • Białe Linie po bokach włosów Forda są spowodowane używaniem zielonego medalionu który wpływa na dusze posiadacza oraz wybiela jego kolor włosów .
 • Kiedy Bill mógł wchodzić w ciało Forda , Ford napisał w dzienniku że jego prawe oko zaczęło go boleć do momentu nawet krwawiło , było to najprawdopodobniej spowodowane tym że kiedy bill był w jego ciele używał jednego oka
 • Ma 12 tytułów doktorskich
 • Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to nie Stanek, lecz ktoś inny zniszczył maszynę Forda. Wskazuje na to fakt, że chociaż zakradł się on w nocy do szkoły by ją zepsuć, to poprawnie dokręcił płytkę chłodzącą do maszyny. Jednak gdy Ford odsłonił swoje dzieło następnego dnia, płytka była odkręcona. Fani podejrzewają, że prawdziwym winowajcą jest Blendin Blondin lub ktoś inny z wydziału do spraw anomalii w czasie, gdyż Ford zbudował działające perpetuum mobile, co w warunkach ziemskich jest anomalią. Odkręcona płytka mogła oznaczać, że Stanek, choć faktycznie grzebał w maszynie, to zrobił to nieumiejętnie i urządzenie dalej działało, przez co ktoś musiał ponownie ją odkręcić by dostać się do mechanizmu i go zepsuć.
 • Z repliki Dziennika 3 możemy dowiedzieć się, że największą słabością Forda są żelki oraz zawsze ma ich paczkę w swoim płaszczu.
 • Kiedy widzimy go po raz drugi, jest ubrany w futurystyczny strój, co może świadczyć o tym, że przybywa z odległych czasów.
Advertisement